lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

use the drop-down menus to describe the key aspects of the function f(x) = –x2 – 2x – 1. the vertex is the . the function is increasing . the function is decrea
Why would it be hard to find the ideal CO2 level if the light intensity were very low?
One advantage and one disadvantage of using oil rather than coal to generate electricity
Two resturants have rooms to rent for dinner parties. One resturant charges $100 to rent a room and $20 per person, The other charges $25 to rent the room and $
which choice is an example of an independent clause? a. who i asked to be in my new club. b. i wanted to start my own school club. c. because our school had onl
hi there can anyone help me out with this please
Which of the following quantum number combinations is not allowed in an atom? n = 2, l = 0, m subscript l = 0 n = 3, l = 2, m subscript l = -1 n = 6, l = 5,
Help me ASAP I'll do the same
Arthur ashe was particularly vocal in his criticism of north africa’s apartheid policies. true false
may someone help me out with this please please