lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

How did religious differences affect American perceptions of New Mexico? A. Some Americans believed that New Mexico was an unsafe place because of those differe
Type the number in Scientific notation 97,040,000
ANSWER ASAP I WILL GIVE BRAINLEYEST​
cual es el diz mil mas cercano de 265,738​
a) Describe the author’s main argument about efforts to establish a global “human rights standard.”
The vertex form of the equation of a parabola is y=(x-5)+16. what is the standard form of the equation
Find the vertex of the parabola algebraically; f(x) = x^2 - 8x + 3
Im REALLY sorry but i need help with these i now i already did a question of these but it was wrong answer
QUESTION 5 (Start on a new page.)A roller-coaster car of mass 200 kg, with the engine switched off, travels alongtrack ABC which has a rough surface, as shown i
True or False The "range" of values is the difference between the largest and smallest values.