farse1202 farse1202
  • 15-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of soy milk costs $7.84. What is the price per cup?

Respuesta :

nitrotype4ever nitrotype4ever
  • 15-08-2021

Answer:

$0.98

Step-by-step explanation:

2 quarts = 8 cups.

$7.84 / 8 = 0.98

Please mark me as Brainliest if correct.

Answer Link

Otras preguntas

look at the image for the question
If f(x)=x^2-11, for what values of z is f(x) < 25? a) -6 < x b) x < 6 c) x ≤ -6 or x ≥ 6 d) -6 < x < 6
hi guys I need help me​
Your friend is visiting you from his home direct him to your residence
x+1=0 Giải hộ em với
You have $2,000 on a credit card that charges a 16% interest rate. If you want to pay off the credit card in 5 years, how much will you need to pay each month (
using sets what is the intersection of a=(-2-1,0,1,7) I=(-2,-1,1,2,8)​
Why it is important to exercise your body​
At what rates did she invest? $1400 invested at ____% $900 invested at ____%
what is the value of g​