guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of a 7,750 investment after 7 years at a rate of 4.3%?
Increased desertification has resulted from all of the following factors EXCEPT rapid population growth. O overgrazing. O deforestation. O excessive crop planti
What will happen to the atom if more electrons are added to the atom? *
ana, que ____ tu y tus amigos las sabodos a. haces b. hacemos c. hago d. hacen
puedes poner ___ platos en el fregadero estos estas esas aquella
Read this paragraph from chapter 5 of The Prince. But when cities or countries are accustomed to live under a prince, and his family is exterminated, they, bein
23 points hurry!!! What was the state of North Carolina’s economy after the Civil War? The economy had improved during the war, and it only grew stronger. The e
Which sentence uses a transition to show the order in which things happened? PIC IS BELOW!
george washington firstimpeession of the continental army were that they were blank and unorganized a. fierce warriors b. excellent in shooting skills c. undis
what percent of 467.00 80%​