Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

how do you say great job in french
The differences between the East(the east coast particularly New York) and the Midwest(Minneapolis,Louisville and Chicago) are mentioned frequently, What does n
write 5 decimals that have at least 3 digits to the right of the decimal point
Canasta is played with two decks of 52 cards each plus the four jokers. A standard Canasta hand consists of 11 cards. How many hands are possible?
Which of the following organisms evolved from dinosaurs? A. birds B. crocodiles C. sharks D. snakes
If 28 dog biscuits weigh 12 1/4 ounces, what is the weight of each biscuit?
what does m mean in y=mx+b
Bible!! IF someone answers this I'll give you 30 points!!!
I have two Questions! Need answered fast!!!What are modern equivalents of chivalry?How important do you think chivalry was in the history of Europe?
should provide no more than 30% of your total calorie intake.