bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

“He who trusts any man with supreme power gives it to a wild beast, for such his appetite sometimes makes him: passion influences those in power, even the best
Nearly all food plants are classified as ______.
Toby was baby-sitting a baby that weighed 264 ounces. How many pounds did the baby weigh?
What is the slope of this line?
Pierce is a 12-month-old infant who just began crawling. this may be a result of pierce sleeping on his _____.
I notice my dog has gained some weight and so i decided to reduce the amount of food that I feed him daily. I decide to start feeding him 1 1/10 pounds of food
(tco 8) the united nationsÂ’ predecessor, the _____, tried collective security to ensure peace.
With the arrival of the Industrial Revolution, machines became the main source of power for manufacturing and transportation. These machines were mostly depende
The hospital shop buys cereal bars in boxes of 4. In one day they sell 58 individual cereal bars. How many boxes of cereal bars did they open that day?
A two hundred forty-four centimeter board is divided into two pieces. The longer piece is fourteen centimeters longer than four times the shorter piece. Find th