alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

How can you calculate the net force for force that are unbalanced A. find the difference between forces that are working against each other B. multiply the for
Que entiende por lectura crítica?? Ayudaaaaaaaa​
What property is this ? a + (b + c) = (a + b) + c
How many hundreds are in 1 million
This carving was found in a Chavin temple. What conclusion about the Chavin does this item best support? Large building projects required a powerful ruler. High
Which phenomenon supports the particle model of light? A. The photoelectric effect B. Constructive interference C. Destructive interference O D. Diffraction
Read the claim. "The spread of new farming methods to the Americas during the Columbian Exchange improved agricultural practices.” Which evidence best supports
Hello and Good Morning! I really really really need some help with these two questions! Thank You!!
3x-5y=15 y-intercept
simplify 3a-2b-ab-(a-b+ab)+3a6​