pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

How would alexander hamilton feel about abortion?
I don't really understand this can someone explain this to me
Where was the sudetenland located? why was it important to hitler?
Someone help me in this question.
Where can you look for more information for a report on General Custer and the Battle of Little Big Horn?
If the polynomial x5 − 105 can be split as the product of the polynomials x − 10 and a, what is a? x4 − 99,990 x4 + 10x3 + 100x2 + 1,000x − 10,000 x4 + 10x3 + 1
Which statement most accurately describes the economic impact of sharecropping?
Please someone help me
How is natural selection in the evolution of long necks in giraffes best explained?
Please help with number 3