LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

The most abundant high-energy compound in cells is.
What do you think that the Black community would choose non-violent protests as a way to fight back against Jim Crow Laws?
The average speed of a car that travels 100 miles in 4 hours is
Given g(x) -2 – 2, find g(-3). Answer:
how does liquid water evaporate into the air?​
what kind of vitamin is dangerous when you take too much
Each side of the square below is 8 inches. a triangle inside of a square. the top of the triangle divides a side of the square into 2 equal parts of 4 inches. t
he table shows a schedule of Evita’s payment plan for a used car. Evita’s Payment Plan for the First Three Years Year Balance Monthly Payment End of Year Balanc
Sketch a graph x - y =5
There is a proportional relationship between the revenue (in dollars), y, and the number of whistles Glados sells, x. She sells 98 whistles for $980. Graph this