Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Why were freedmen eager to attend the schools created by the Freedmen's Bureau during Reconstruction?
how to calculate specific rotation of a compound
Choose the best answer that completes the sentence. your _____ reveals the attitude that you have towards a subject. a purpose b tone c audience d development
Brad had a a card collection with 64 basketball cards 32 football cards and 24 baseball cards he wants to arrange the cards in equal piles with only one type of
What is the molecular weight of one mole of H2O? 18 g/moles 18.06 17.008
A scientist finds an organism that cannot move. it has many cells, produces spores, and gets food from its enviroment. in which kingdom does it belong
Describe one allusion made my Rick Riordan to Greek mythology in the lightning thief. Make sure to explain what allusion is and how Rick Riordan put a modern sp
-5/4x+2/5=-13/30. What is the solution to ths equation
Factor 42x+28y using the GCF.
An item that was selling for $72.00 was reduced to $60.00. Find the percent decrease in price. Show all your work.