135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

Please find the question
I love living in the city there are so many things to do. Choose the best way to write the above sentence. A. I love living in the city; there are so many th
For this week only, you can buy a Dell for $2988, including taxes. Included in the offer is a finance option for 4 years at an annual percentage rate of 3.5%. F
Which of the following would be least likely to work in the factory? 1)Young white children 2)Married white women 3)Young black males 4)Young white males
Describe Women's roles in society
PLZ SOMEONE HELP ME I REALLY NEED HELP PLZ PLZ PLZ PLZ
Factor completely, then place the answer in the proper location on the grid. 21a2-57a+ 30
Can someone help me with this??
PLS ANSWER AND ILL MARK BRAINLIESST TO THE RIGHT ONE
A sandwich shop is ordering apples and grapes to make chicken salad.Apples cost $2.19 per pound and grapes cost $2.60 per pound. If they ordered a total of 20 p