frankier6389 frankier6389
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Left Witch needs 3.25 gallons of "Toe of Frog" in her potion. If she can get half a gallon for $2.50, how much will she spend

Respuesta :

lSuckAtLife
lSuckAtLife lSuckAtLife
  • 02-11-2021

Answer:

$16.25

Step-by-step explanation:

Half a gallon for $2.50 is the same as a quarter a gallon for $1.25.

If she needs 3.25 gallons, which is 13 quarters, we do $1.25 * 13 = $16.25.

Therefore, she will spend $16.25.

Answer Link

Otras preguntas

I need President and significant details about Thomas Jefferson. I also need his his dilemmas, his solutions, his legacy and keywords back when he was president
Suppose Siena and ren each spend 40$ on snacks and each person spends money using the same ratios as on their last trip. Who spends more on souvenirs? Explain.
Inez has 699 pennies and 198 nickels estimate how many more pennies than nickels she has.
What does the term sinewy MOST closely mean?
To the nearest hundredth .8 divided by .6 what does this question answer?
Isabella bought a cd player at the store. she will receive the bill at the end of the month. she plans to pay $30 each month until the bill is paid in full. how
What is the unit rate of 15 degrees in 2 hours
The land’s sharp features seemed to be The Century’s corpse outleant, His crypt the cloudy canopy, The wind his death-lament. The ancient pulse of germ and birt
The transitive property holds for similar figures
how does the scientific process generally begin