nimare39 nimare39
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

You have $3.25 to buy bananas. Each banana costs$0.35. How many bananas can you buy? Will you use all your money? If not, how much will you have left over? Explain your answers.

Respuesta :

augustrush022807
augustrush022807 augustrush022807
  • 03-11-2021

You can buy 9 bananas. There will still be 10 cents left over. This is because 3.25 divided by .35 (325÷35) you get 9 and 10 cents

Answer Link

Otras preguntas

6>z-4 PLEASE ANSWER QUICKLY
Which product is negative? −3⋅4⋅(−2)⋅(−7) −4⋅(−6)⋅(−3)⋅(−5) −7⋅(−3)⋅(−9)⋅0 −3⋅5⋅(−6)⋅4
Dividing polynomials simplify 10c+6÷2
what were the key goals and characteristics of the post-war democratic party in the south
What is the opposite of a straight and narrow path
Suppose an object is dropped from a height h0 above the ground. Then its height after t seconds is given by h = −16t2 + h0, where h is measured in feet. Use thi
How do I multiply at 9/25×1/6
Which statement best describes the passage's main idea? A. World War I was more destructive for Austria Hungary than for any other country B. The Allied powers
Expand and simplify. 7(2x+3) + 4(3x + 10)
find the decimal equivalent