cassielynn20171998
cassielynn20171998 cassielynn20171998
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

You intended to ride all of the rides exactly one time each at the waterpark. Which would be least expensive: pay separately or buy the all day pass?

Respuesta :

SerenaBochenek SerenaBochenek
  • 09-01-2019

Answer:

The least expensive is to buy the all day pass.

Step-by-step explanation:

Given that we intended to ride all of the rides exactly one time each at the waterpark. Now, we have to check Which would be least expensive: pay separately or buy the all day pass.

To buy all day pass we get some discount instead on each particular ride and also tax also included so to buy all day pass is least expensive as compared to that for paying separately.

Answer Link

Otras preguntas

Margarito opens a savings account with a deposit of 500 deposit and a simple interest rate of 5.6%if there are no deposits or withdrawals, How. Much money is in
More than 85 percent of all energy used worldwide comes from what source
Find the difference between 6/7 and 2/3 in lowest terms.
Describe a situation in which an object's speed is constant but its velocity is changing.
T/F The two primary sections of the CPU are the arithmetic/logic unit and the control unit
In a survey, a group of students were asked their favorite sport. Eighteen students chose “other” sports.
Only class b and class c networks can be subnetted true or false
What would be the most appropriate way to cope with minor frustrations like hang-ups on a conveyor belt or annoying coworkers? A. Singing an upbeat song
Thomas Jefferson and the Democratic Republicans what?
Help me please sssssssss