forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Thomas' grandfather is 100. Thomas' grandfather is 10 times older then Thomas.How old is Thomas?
975,462 rounded to the nearest hundred thousand
For each store,what is the ratio of the number of cans to the price:24 packs (2 for 9);12 packs (4 for 10);12 packs (3 for 9)
Claudia's father is 7 times as old as Claudia. 20 years from now, Claudia will be 1/2 as old as her father. How old is Claudia's father?
594 7/25 + 89 37/100= please help with this math problem
6. Describe the effects of air raids and bombings on London. What did people do?
what is the value of x in the equation 4x+8y=40 when y=0.8
in my number both digits are even numbers the digit in the tens place is less than the digit in the ones place the sum of the digit is 6 my number is
what is the base or root word of inhospitable
What was the source of Florence’s wealth and power?