jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

The main goal of the Paris climate accord was to what?
Using the unit circle, determine the value of sin(300°). A) -1/2 B) -√3/2 C) 1/2 D) √3/2
PLEASE ANSWER IMMEDIATELY!!!
What do you think when you hear the words medical teminiology
+ 12 POINTS PLZZ HELLLP
Which equation is part of the same family as 5×4 = 20
Which person was an important leader of the conservation movement? Jacob Riis Jane Addams Frances Willard Teddy Roosevelt
Find the first term and the common ratio of the following geometric sequence: 8, 16, 32, ... a = 8, r = 2 a = 8, r = 8 a = 8, r = 4 a = 32, r= 1
What is the major characteristic of a social group? A. Comparable incomes B. The same language C. Similar names D. Shared interests
physical disablity doesnt affect for sucess in life justify​