pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

Child care professionals follow guidelines and best practices during observation and screening sessions for usable results.a. True b. False
What values of c and d make the equation true? Assume x>0 and y≥0. √(50x⁶y³)/(9x⁸) = (5yᶜ/√(2y))/(dx)a. c=1,d=3 b. c=1,d=9c. c=2,d=8
Which was not included in the Treaty of Versailles with Germany?group of answer choicesa.$33 billion in war reparationsb. war guilt clausec. reduction of milita
perimeter of square and rectangle ​
A client is diagnosed with rheumatoid arthritis, an autoimmune disorder. When teaching the client and family about autoimmune disorders, the nurse should provid
Answer this and get 60 points
On the telephone, Melvin rattles off a list of 10 grocery items for Pilar to bring home from the store. Immediately after hearing the list, Pilar attempts to wr
How many different ways are there to move from point A to point B, passing through point C, taking steps of one unit to the right or one unit up? a) 3 b) 6 c) 2
Create a 700- to 1,050-word pamphlet with pictures and graphics in which you: Describe the function of the different parts of the brain, including: The 4 lobes
A facility recieved a tanker of lemon juice. The quality control department will pull a sample from the top of the tanker from the sampling port. To ensure the