aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

the key code must contain 6 numerals there are ten numerals available. using these numbers how many different key codes may be created
Which statement correctly describes Solon's contribution to the city-state of Athens? A. He oversaw construction of a powerful fleet of triremes to protect Ath
What is the direct object in the sentence? Logan studied rocketry in science class. A. rocketry B. science C. class D. studied
Tom drives a truck. His regular trip is a distance of 280 km. He drives at an average speed of 80 km/h. For safety reasons Tom’s boss puts a speed limiter on h
According to the table, how many people got 8 or more hours of sleep? A. 8 B. 9 C. 14 D. 17
5 is a _______ number. prime composite
Ava, Grace, Jayden, and Zoe together stacked a total of 50 brownies on a tray. Ava stacked 0.14 of the brownies, Grace stacked 4 of the 50 brownies, Jayden stac
If it is 12:50, what will the time be 5 hours and 20 minutes later? 5:30 5:50 6:10 6:50
The Algonquin groups followed a sachem, who made the majority of the decisions for the group. The word underlined in the sentence above is best defined as a ___
Most of the land of the Gadsden Purchase is found in which state