aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

the energy stored in gasoline is??
Respiration involves the release of energy due to the breakdown of large polymers. What type of a reaction is respiration?
at the pet fair, Darlene's dog weighed 5 times as much as leah's dog. Together, the dogs weighed 84 pounds. how much did each dog weigh? complete the bar model.
When do we use la le and les in french
What times what equals 169
In ∆ABC, which ratio equals cos C?
Hours: 5, 10, 12, 15 Miles: 60, 120, 144, 180 Determin the constant rate of change for the table.
can you convert 300 grams to ounces
Which step in a scientific method entails gathering information to identify variables that might help with the experiment a. conclusion b. hypothesis c. observa
find the value of 64^1/3