faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

A restaurant wants to study how well its salads sell. The circle graph shows the sales over the past few days. If 10 of the salads sold were garden ​salads, how
The length of a rectangle is 2 more than twice the width. Find the dimensions of the rectangle if the perimeter is 76.
confuscius was born in 551 BC and died 72 years later. What year was that?
Compared with the rate of an inorganic reaction, the rate of an organic reaction is usually 1. faster, because the organic particles are ions 2. faster, because
Choose the best Spanish phrase that completes the following sentence. Susana está ________________. - comiéndolo - comernos - comerlo - comendolo
Where does reduction occur in a battery
2. London has suffered from terrible air pollution for at least seven centuries. Why is the city so prone to its famous “London fog?” What did London do to get
writing a narrative about overcoming a challenge
What happens to the portion of the cell membrane that surrounds a large molecule during endocytosis? It forms a gap junction. It is stored for later use.
a negatively charged rod is placed near two neutral metal spheres, a shown in the pic which statements describe the changing method shown?check all that applyth