jaaliyah26 jaaliyah26
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

buying 12 pencils for $3.00


buying 12 pencils for 300 class=

Respuesta :

tdunn24
tdunn24 tdunn24
  • 03-12-2021

Answer: 4

Step-by-step explanation:

Answer Link
RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-12-2021

If Your trying to find the price of one pencil..

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Pencil divided the cost

12/3 = 4

Answer Link

Otras preguntas

A school choir has 36 members. This year, there are three times as many returning members as new members. How many new members are in the choir this year?
The weight of meteorite A is 9 times the weight of meteorite B. If the sum of their weights is 180 ​tons, find the weight of each.
In 2003, what was achieved by the Human Genome Project
Must the difference between two rational numbers be a rational number? Explain.
According to the U.S. Census Bureau, about 63% of Americans are adults (18 and over). Use the U.S. population estimate of 308 million people to calculate the nu
Point D(-3, 5) is a vertex triangle of d e f. After a rotation of the triangle about the origin, D is located (3,-5). Which of the following was the rotation of
500 increased by 30%
i think it is pase but don't know for sure
A company is in its first month of operations. Supplies worth $4,000 were purchased on January 5. At the end of the month supplies worth $3,000 were in hand. Wh
A motor boat travels 60 miles down a river in three hours but takes five hours to return upstream. Find the rate of the boat in still water and the rate of the