jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Can u give me the answer plz
If, on the other hand, it turns into a mere crusade of appetite against appetite, of a contest between the brutal greed of the "have nots" and the brutal greed
How does Dr. King defend the claim he makes in paragraph 9? A) He warns people against bitterness and hatred. B) He states that 1963 is a beginning, not an end
Question 2 (1 point) The name of the triangle whose angles are all less than 90°. acute obtuse right None of the above
help pwease i need help
What is the author's most likely purpose for writing this article? A The author argues for less government interference among the wealthy and the poor, and for
Molecule size is the_______variable. The ability material to diffuse is the______variable.
Based on two of the mole ratios between substances in a chemical reaction, which is the correct equation for the chemical reaction?​
Billiard ball A of mass mA = 0.115 kg moving with speed vA = 2.80 m/s strikes ball B , initially at rest, of mass mB = 0.144 kg . As a result of the collision,
The radius of a semicircle is 3 centimeters. What is the semicircle's area?