lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

The FIRST president of Russia elected directly by the people in relatively free elections was?
what does 3-3*6+2 equal
how did the akkadian empire form
what does 3-3*6+2 equal
Familia lexicalA a cuvantului profesor
David typed 210 words in 30 minutes. What is her rate of typing?
How do the skeletal system and the lymphatic system work together to protect the body from disease?
Debra has 2/3 of a pound of loose green tea leaves. If she wants to keep one-half if the tea at home and the other half at work, what fraction of a pound will s
A writer reveals his or her​ ______________ by using tone and slanted language. a. publicity b. aptitude c. purpose d. permissiveness
Explain why it works to break apart a number by place values to multiply