whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Help with science plz! Giving brainlist :D
What south american country has extensive marble quarries?
HELP WILL MARK BRAINLIEST FOR CORRECT.
Which is true about the volume or surface area of these prisms? The surface area of A is greater than the surface area of B. The surface area of B is greater th
what is some information about the dustbowl?
orks.orgName:1. What are the eyebrows on King Tut's mask made of?A) papyrusB) lapis lazuliC) copper from CyprusD) solid gold
How do I factor this problem?
The Tab dialog box helps you set tabs in your word processing document. What does this dialog box control the movement of when you press the tab key? Margin
what is the real number of 16
In order for a chemical reaction to take place, a certain amount of _____________ must be present. A. heat B. friction C. chemicals D. energy I NEED THE ANS