aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

How has the airplane changed over time?
Scientific notation of 0.000105
BMI is used to screen for
how old am i if 200 reduced by 2 times my age is 16
During the early stages of meiosis, two chromosomes in a homologous pair may exchange segments, producing genetic variation in sex cells. This process of exchan
Your teacher gives you a plant that does NOT have vascular tissue. However, it has a spore-producing capsule that opens by splitting lengthwise. What type of or
I need some help plz
a Norfolk pine is 18 inches tall and grows at a rate of 1.5 feet per year
specific park is rectangular-shaped and has a 7-mile perimeter. The length is 4 times the width. What are the dimensions of the park?
What makes 48 is it 68x12 use a calculator to get the answer because i do not get it