joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Do you think the Boston Tea Party was a turning point in the relationship between the British and the colonists? Explain. like real detail and i give brainleies
how dd the approach to government of Harding and Coolidge differ from that of the progressives?
How well a system is accepted by the users and incorporated into the ongoing operations of the business is defined in the technical feasibility?
Find the length of an altitude of each triangle. Please help me get the answers for 9-12
what is the purpose of fertilization in terms of chromosomes
According to Jack Gibb’s work on supportive and defensive communication, a supervisor who ____________ is promoting a disconfirming climate.
Sarah can study 20 pages per night. each page has three homework problems. if she studies for 3 nights how many homework problems will she do?
Key elemaents found in lipids, carbs, proteins and nuclei acids
What is 7 1/2 is ____ % of 1 1/2
Look at a picture of the American flag. Approximately what part of the flag is blue? Explain.