alexandramisicki8484
alexandramisicki8484 alexandramisicki8484
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 boys and 8 girls went to the movies together between them they had 180 to spend. Tickets cost nine dollars each after purchasing the tickets the remaining money was used to buy refreshments

Respuesta :

Muhammadrahim
Muhammadrahim Muhammadrahim
  • 16-02-2022

Answer:

54

Step-by-step explanation:

Cost of tickets for all:  9×14=126

180-126=54

Answer:

They got sweets for 54 bucks

Answer Link

Otras preguntas

Use Theorem 2.1.1 to verify the logical equivalence. Give a reason for each step. -(pv –q) v(-p^q) = ~p
John worked at a steel mill for 25 years. A recessionary economy and competition with foreign steelmakers forced the closing of the mill. At the age of 45, John
how many chromosomes do humans have? how many copies in normal cells?How many pairs? How many copies in sex cells?​
6. Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
Write two inequalities to compare -5 and -3.
Expression of a number as the product of prime numbers is prime _______
Write six numbers between 2.2 and 2.222
Which of the following statements about this graph is accurate? World grain production has increased in every year since 1950 The amount of grain grown between
Bruno thinks he factored the GCF correctly. Do you agree 12r + 18 = 3(4r + 6)
Which BEST analyzes author's technique in this sentence