goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

The drag is proportional to the square of the speed of the boat, in the form Fd=bv2 where b= 0.5 N⋅ s2/m2. What is the acceleration of the boat just after the r
7.50x plus 12.50 y equals 100.00
A corporation has issued 10% convertible debentures, convertible into 40 shares of common stock. The current market price of the common stock is $25.25. If the
Which is a complex sentence? A) We need dedicated volunteers to get this garden growing! B) We’re so appreciative of their commitment to this amazing program
Joe, a paramedic, is a very self-directed person and does not need step-by-step instructions in his work. According to the idea of situational strength, if Joe'
You slide a slab of dielectric between the plates of a parallel-plate capacitor. As you do this, the potential difference between the plates remains constant. W
What is the American identity?
The ratio of cats to dogs is 4:5 there are 27 animals in all how many dogs and cats are there
Straying from the tactics of counterparts in the region, the Tupamaros opted to battle urban centers instead of rural regions, aligning with the operational gui
Under the equal protection clause, what level of scrutiny would MOST likely be applied to a federal regulatory scheme such as motor vehicle licensing?