ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

John is choosing a password for an account. He has decided not to use the digit 0 or the letter m. And each letter or number can be used more than once. How man
What is the slope and y-intercept of 3x+y=4
how do i find the variable x by using the information given and the numbers on the triangle?
The side lengths of 10,10, and 2 are given. Ana says you can make a triangle with these side lengths. Jim says you cannot make a triangle with these segments. W
Which type of government has no distinct separation between the powers of the legislative branch and the executive branch, is headed by a prime minister, and it
In 1928, frederick griffith established that _______.
What is 1/4 of 12 marbles?
A town's population has been growing linearly. In 2003 the population was 29,000. The population has been growing by 700 people each year. Write an equation for
In 1928, frederick griffith established that _______.
How are mental and physical disorders similar?