aqlvsz
aqlvsz aqlvsz
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 14kg of flour if 4kg of them cost $28

$78
$88
$98​

Respuesta :

jeremiahmandukic
jeremiahmandukic jeremiahmandukic
  • 03-03-2022
Unit rate:
$28 divided by 4kg = $7 per kg

$7 • 14kg = $98

It will cost $98 to buy 14kg of flour.
Answer Link
chloeroebuck2021
chloeroebuck2021 chloeroebuck2021
  • 03-03-2022

Answer:

$98

Step-by-step explanation:

For this we will set the equations equal and cross multiply.

(4 / 28) = (14 / x)

4x = 392

x = 98

Answer Link

Otras preguntas

An automotive repair shop located at point j dumps used oil into a stream behind the shop. Should residents at point k be concerned ?
Please help me answer this.
Dane is holding an 8 kilogram box 2 metres above the ground. How much energy is in the box's gravitational potential energy store? Assume Dane is on Earth, wher
Write an equation in point slope form (-7, 4) m=-¾
3) 4x + 5(7x - 3) = 9(x - 5) What is it
Which equation is equivalent to 3=87/h?
What is art history
6x - 11y = 29-5x + 22 y = 40​
Why did Britainplace new taxes onthe colonists?​
Help thank you so so much!