ac6266072 ac6266072
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerliyn picked 40 apples in5 minutes What is the unit rate

Respuesta :

370249 370249
  • 03-03-2022

Answer:

8

Step-by-step explanation:

40 divide by 5 is 8 x=8

Answer Link
jgarcia2748
jgarcia2748 jgarcia2748
  • 03-03-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

    The total of apples:  Total apples = 40

   The time:  Time = 5 min

Unit rate = 40 ÷ 5 = 8 apples per min

Answer Link

Otras preguntas

it cost $1.25 for a quarter pound of birdseed. what is the unit rate and what does it represent?
two isosceles triangles have congruent base angles. The lengths of a leg and a base are 17 cm and 10cm respectively. The length of the base of the other triangl
Help me sooo hard for me
The ph of a fruit juice is 3.43.4. find the hydronium ion​ concentration, left bracket upper h 3 upper o superscript plus right bracketh3o+​, of the juice. use
Suppose a mutation causes a white fur phenotype to emerge in the population. what might happen to the mouse population after 40 generations
Identify the sentence that uses articles correctly. A. Success depends on a​ athlete's individual discipline and​ determination, as well as the efforts of the
A more saturated color has a heavier
The giver how do the elders decide on the assignments for the twelve-year olds
How did the Treaty of Versailles affect postwar Germany? a. It left a legacy of bitterness and hatred in the hearts of the German people. b. It stabilized the
How do you do this? I am so stuck!