kayannasmart13 kayannasmart13
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?

Respuesta :

AlexisOdinson934
AlexisOdinson934 AlexisOdinson934
  • 03-03-2022
It would be approximately 23 cents per fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which factor increases the risks associated with diving into water
PLZ answer 20Points Karen has been studying fractions, decimals, and exponents in math class with Mrs. Hudson. She wanted more practice, so she looked through h
Gerta's health is declining. her son don asks her to move in with him, but gerta refuses. __________ theory helps explain gerta's desire to live where many of h
How would you classify the relationship between the butterfly fish and the coral polyps?
Use any method to solve the equation. If necessary, round to the nearest hundredth. x^2 + x − 30 = 0 A. –5, 6 B. 10, –12 C. 5, –6 D. 5. 5, –5.5
how much would $200 invested at 4% interest compounded monthly be worth after 8 years round your answer to the nearest tenth
If Tom, George and Mario work together, they can paint a 600 ft2 room in 4 hours. When only George and Mario work together, it takes 8 hours to paint the room.
First to answer with work shown gets Brainliest
PLZ HELP EASY QUESTION ASAP!!! Which TWO causes of decline were common to the Roman, Han, and Gupta empires? A : Political movements worked to overthrow the gov
what is the solution to the linear equation? 2.8y+6+0.2y=5y-14