shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

what kind of literature is a play? poetry fiction nonfiction
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 PTS! 5 |x+7| + 14 = 8
What two factors multiply to -12 and add up to 4
As believers God expects us to be rulers of what he has given to us, not owners . TrueFalse
30 POINTS!!! I need help ASAP, if someone comments just for points, or is incorrect just for points I will report! Please help!!!1.) A cue ball rolls with a spe
I need help!! Looking at the Blood Sugar Levels and Food Type Graph, answer the following question. Which type of biomolecule would be the best choice to keep y
Armando bought x movie tickets for $10.50 each and y bags of popcorn for $5.50 each. Write an algebraic expression for the total amount Armando spent.
What is the slope of this line?5-51/5-1/5
One of the basic tenants of Taoism is that people should try to live in harmony with nature. Taoists who hold this belief would most likely advocate finding a s
Simplify using distributive property and combining like terms -2(-6+5k)-1