harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

How did the pre-Socratic philosophers lay the foundations for science?
You are scuba diving at -8 feet. You dive 5 feet deeper. What is your positon in the water
When money is scarce ,people sometimes
Express the fraction 1/15 as a decimal
Which is true if the Jamestown colony’s first year in America? A. The men were mostly farmers and planted vineyards right away. B. Many of men refused to work,
What is 12.791 rounded to the nearest hundredth
A committee set up for a limited time to consider a specific question of national importance is called _____
If two factors increase or decrease together, they are ______________ ____________. if, however, one decreases as the other increases, they are ____________
using the distributive property to simplify simplify the expression -35 + 14 y / 7
What is significant about hester's position in the community now that years have passed?