agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

The following question refers to "Writing a Research Paper": Which of the following is a suggestion for narrowing a broad subject to a more specific subject? Go
what is y−4=−2(x+3)
I will mark brainliest What is the fear of short people
How do u get 100 points?
Schools have been hearing from hundreds of parents. Some want to know about students who visited Asia recently. Would they have to stay home from school? One pa
What is the volume of the sphere, rounded to the nearest cubic foot?
What’s the answer? And how do you solve it?
What is the diameter of this circle if the circumference is 30 pi inches?
Throughout the play mrs peters reminds mrs hale that the law is the law and the law has got to punish crime. why does mrs peters believe this, and what does thi
In a class of 7there are 4students who play soccer. If the teacher chooses 3 33 students, what is the probability that none of the three of them play soccer