Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

Set up the Applied Force (force exerted) on both crates with the current Friction setting at 350 N. On Part 2, draw a force diagram that includes all external f
Which sentence uses the underlined academic vocabulary word incorrectly?
Which body of water is one of the sources of the Nile River?
Which is the best description of the renaissance? You
Which is the best description of the renaissance? You
Americans are typically not shy talking up their accomplishments; however, in the United Kingdom, overt self-promotion is taboo. Which cultural influence does t
is JH is the perpendicular bisector of GI what is GH?
Find the value of x which satisfies the following equation. log2(x−1)+log2(x+5)=4
Larry Mitchell invested part of his $11,000 advance at 3% annual simple interest and the rest at 9% annual simple interest. If his total yearly interest from bo
Please answer all four of the questions I would really appreciate it <3