bemifaba
bemifaba bemifaba
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jill bought oranges and bananas. she bought 12 pieces of fruit and spent $5. Oranges cost $0.50 each and bananas cost $0.25 each. write a system of equations to model the problem. Then solve the system algebraically. How many oranges and how many bananas did Jill but?

Respuesta :

Stephany04
Stephany04 Stephany04
  • 02-02-2017
the first part is 0.5x+0.25y= $12.00
Answer Link

Otras preguntas

what is 1/9 of 60 equal
What is 0.75 as a fraction in simplist form
mike constructed a closed box that measures 2.5 feet long by 3 feet wide by 1.5 feet high. what is the total area of the material mike needs to construct the bo
I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.
why a flat surface of a rectangular prism called faces?
Simple Machine Lever: A ________ that pivots on top of a fixed point called a _______.
Solve the equation log 6x - 3 = -4
three things scientists learned about earth in beginning of 1800s
The shape of the clock is a regular dodecagon with a radius of 14cm. Centered on the clock's face is a green circle of radius 9cm. If the region outside the cir
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).