katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

What kinds of weapons were developed by the superpowers during the arms race of the Cold War?
Catherine visited American Eagle, an apparel store, to browse through the new spring collection. The sales associate greeted her when she entered the store, sho
How is The Great Gatsby ending different in the 2013 movie vs the book?
Which country is Japan's major trading partner? the United States South Korea China Great Britain
e as the beginning of the Great Depression Which event in history is seen by many people as the beginning of the Great Depression in the United States?A)the St
What attribute(s) of the graph of a parabola can you immediately find given the factored form of a quadratic function? What attribute(s) of the graph of a parab
(32,22) (48,17) (64,12) What is the y-intercept of the line?
How many moles of H2O will be formed from the reaction of 80 g of NaOH? * H2SO4 + 2 NaOH = Na2SO4 + 2 H 0 0.5 moles 1 mole 2 moles 4 moles
RECEConjugate the the verb in parentheses in the affirmative tú command form.Ana, (apagar) la luz.SHOP​
Which value of 4x makes the equation 4x+2x=2x+3/4 true? A. 3/4 B. 2 3/4 C. 6 D. 2 Plz Help!