s156086
s156086 s156086
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Nora buys milk and onions at the store. She pays a total of $35.67. She pays a total of $5.91 for the milk. She buys 6 bags of onions that each cost the same amount. How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

bwhitley67
bwhitley67 bwhitley67
  • 01-06-2022
44.61 will be the cost of each bag of onions
Answer Link

Otras preguntas

What best describes a molecule
which object has stored gravitational potential energy
Less than 0.1% of the energy in a food chain generally makes it from the sun to quaternary consumers. Please select the best answer from the choices provided
1. In which area did the Athenians make the most important contribution to American society? Cla
why are the Inca roads considered an amazing achievement?
Why did the Germans believe nazi propaganda?
What is the linear equation of the line graphed below?
How to introuduce my friends and use two adjectives
Decide if por or para should be used in the following sentence. ¿____ qué estudias? [For what (reason) do you study?] por para
numberline shows n is less than -2