nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

All of the following are true about Latinos’ experiences in World War II EXCEPT (A) unlike African Americans, Latinos fought in integrated units (B) Latino you
how to Express each decimal as a fraction or a mixed number in a simplest form ? I need help with -0.14
How does the saguaro cactus take advantage of rare, brief rainfall?
Why did female factory workers like Charlotte Woodward support the women’s rights movement?
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
How do you know when to use L'hospital's rule?
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
how to Express each decimal as a fraction or a mixed number in a simplest form ? I need help with -0.14
how do I round 3.047 to the nearest hundred and show the math
Is 0.127 a rational number