a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

6/12-5/12+4/12-3/12+2/12-1/12
Imperialism began in the late 1800s because of the needs created by.....
(GIVING OUT 90 POINTS TO WHOEVER ANSWERS IN TIME!) Which of the following describes Liu Bang? A.) He was a peasant from the Han kingdom. B.) He created the Grea
What is the approximate circumference of the circle? Use 227for π. Round to the nearest hundredth. A circle with diameter 1.3 meters. answer choicee 1.33 meters
What is the median of the following list of numbers: 4,5,9,2,104,5,9,2,10 9 4 2 5
What were two inventions by Benjamin Franklin during the Enlightenment?
What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see all answer options. ​
Financial Accounting Ex6: On January 18, 2010 a company purchased a cooling system for $450,000. The system had an estimated useful life of 5 year and no salvag
Is thought a concrete or abstract noun?
plz help giving 100 plzzzzz