moreandmoretwice moreandmoretwice
  • 03-09-2022
  • Mathematics
contestada

Stanley can purchas a 15.4-ounce bottle of
olive oil for $5.39 or a 23.6-ounce bottle of olive oil for $7.08.
Which bottle is the better buy? Explain.

Respuesta :

swiftstork321
swiftstork321 swiftstork321
  • 03-09-2022

Answer: They are the same deal

Step-by-step explanation:

15.4/5.39=3.33333...

23.6/7.08=3.333333...

Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE HELP ME PLEASE
Please I need help with this now it for earth science
luzon lowland folksongs have a very distinctive Spanish influence.​
⎪6 − 4⎪ − ⎪3 − 8⎪ = ? Please help!!!!
Find the measure of angle a
What happened during the winter encampment at Valley Forge?
If I may ask, what is the answer? (Question in image) 12/5 5/12 13/12 12/13
Solve for X. 2X + 3 = 9 Question 2 options: 3 4 1 8
omg please help why do i have these weird bumps on both of my arms but i didn’t even do anything i was just laying in bed am i having an allergic reaction to so
An airplane descends 1.8 miles to an elevation of 6.75 miles. Find the elevation of the plane before its descent.