kerenolengha13
kerenolengha13 kerenolengha13
  • 15-02-2017
  • Mathematics
contestada

gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 24-02-2017
Given that Gabby bought 4 pencils for $6.71 in total, this would mean that each pencil costs $1.68. On the other hand, Sydney bought 5 pens and 3 pencils with a total of $7.12. In this case, we multiply $1.68 by 3 and the total is $5.03. Now, deduct 5.03 from 7.12 and the answer is $2.09. So $2.09 is the total amount of pens, and each pen costs $0.42. Hope this answers your question.
Answer Link

Otras preguntas

15y - 10 + y - 8 simplifies to
Lesson 1 - 1 Exit Ticket 1. Write a function rule that
What role do you believe prices play in solving the economic problem in a modern society? How do prices accomplish this?
57 toys are split into groups of 4 toys. What question do we need to answer here? pls answer quick! this test is already missing and I need to complete it! plea
describe the trend in viscosity of hydrocarbon fuels
What did the colonies of Maryland and Pennsylvania have in common
Nathaniel mowed 18 lawns in 3 hours. What was his rate of mowing in hours per lawn?
An equilateral triangle has a perimeter of (42x^2+ 30y).What is the length of each side?
URGENT NEED HELP -3^3+square root of 21 Litterly tried everything can’t figure it out , even cried please help
HELP MEE The sciences used to study the land bridge include ____________ a. climatology. b. environmental science. c. paleontology. d. all of the above. Please