JenicaZ355917 JenicaZ355917
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Use the graph to complete the statements.For every dollar you spend, you can getpounds of grapes.For each pound of grapes, you would need $

Respuesta :

ZabdielA212498 ZabdielA212498
  • 03-11-2022

We are given a graph of pounds of grapes vs dollar spent.

To know what $1 worth of grapes is, we go to the horizontal axis to locate 1 and trace up to where it meets up with the graph and on getting that point on the graph, we trace it left to the vertical axis to get $0.5 (50 cent)

To get the dollars' worth for each grape, we locate one on the vertical axis and trace it right to where it cuts the graph. This can easily be seen to

Answer Link

Otras preguntas

Can you help my lil sis with 2
Solve this equation 3(2x+3)=9
One of the major problems with the League of Nations was
Please help me with this I don’t know how to do this and I need someone’s expertise
Encryption has a remarkably long and varied history. Spies have been using it to convey secret messages ever since there were secret messages to convey. One pow
what happened after congress and the states printed hundreds of millions of dollars' worth of paper money to pay for the war?
Two special methods vital to marketing researchers are __________ and __________.
which phrase best describes Artisans from 1840 to 1860​
Lucy feels worthless and extremely sad. she has had crying spells that do not stem from any particular event. life seems uninteresting and colorless. lucy's sym
Subtract 1/x-1-3/x^2+2x-3