EliseoQ122142 EliseoQ122142
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Your mom paid $8 for 10 Granny Smithapples and bought some Golden Deliciousat 60 cents an apple. If her average cost is$0.66 per apple, how many GoldenDelicious apples did she buy?

Respuesta :

DollieG375790 DollieG375790
  • 03-11-2022

First, let's calculate the price of each Granny Smith apples, by dividing the cost by the number of apples:

[tex]undefined[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which answer is correct?
Where are white blood cells produced? Olymph nodes O bone marrow O spleen 0 tonsils
How does Sophie and Joseph’s relationship begin?
What volume is occupied by 2.0 mol of gas at 3.0 atm and 27 °C?
Which of the following influenced the increased focused on national security? war on terror. war in Afghanistan. September 11 attacks. war in Iraq.
How did this belief in white superiority change after slavery was abolished?
Question 12 When cells get energy from glucose without oxygen it is called fermentation, cytoplasm, photosynthesis, phosporolation​
what is the slope of the line shown above?​
what is difference between poor maths and maths lit​
what's the answer ?[tex] \sqrt{9 \times 144} [/tex]​