Seudónimo Seudónimo
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?

Respuesta :

drew53
drew53 drew53
  • 03-03-2017
12(3/4)(3.50)=31.5.
Answer Link
Stephanie851216
Stephanie851216 Stephanie851216
  • 03-03-2017
12 (or 12/1) x 3/4 = 36/4 = 9
$3.50 x 9 = $31.50
Answer Link

Otras preguntas

The recipe makes 12 miffins. You need 36.
how are vitamins or supplements good for your health
WHAT MASS OF A 7.00% HNO3 SOLUTION BY MASS CONTAINS 74 g OF HNO3?
What is the reduced radical form of each expression?
Which of the following best describes how farming was adopted? A' Farming was adopted unevenly. B' Farming was adopted completely. C' Farming was adopted linear
Information I could share about my topic:
Three sets of data about ten sixth-grade students were used to make three dot plots. The person who made these dot plots forgot to label them. Match each dot pl
An airplane is preparing to land at an airport. It is 51,300 Feet above the ground and it is descending at a rate of 3100 feet per minute. At the same airport,
Benefits of online learning
The sum of three consecutive multiples of 11 is 165. Find these three multiples.​