TheAustinB
TheAustinB TheAustinB
  • 02-04-2017
  • Mathematics
contestada

Can someone help with 23?

Can someone help with 23 class=

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40

Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27

If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 = $135

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

I. Getting the Phone Call: When I finally got the phone call from the producers of the reality TV show "The Coolest Kid in School" telling me I had been accepte
A rectangular pyramid is sliced such that the cross section is perpendicular to its base and the cross section does not intersect its vertex. What is the shape
How could you correctly rewrite the equation 4(10+5)=6(12-2) using the distributive property?
Need answer as soon as possible.​
Units used to measure the rate of electron flow in a circuit:
Three-sevenths of a number is 21. Find the number.
A claim is an author's imagined situation or example. Stated position on a topic. Reason for doing something. Logical support for an argument.
What was the experience of africans taken to these slavecastles on the coast ?
Solve by using proper methods.Let's say that we had a 750 coyotes that were decreasing at a rate of 3% per year. How many years would it be until we had only 10
If an object had a mass of 5 kilograms, what would be the weight of the object measured on a spring scale in the unit of Newtons?