wtrenton02 wtrenton02
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer's market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?

Respuesta :

0723151 0723151
  • 03-04-2017
$3.75 because each apple costs 75 cents and if you multiply it by 5 you get 3.75
Answer Link

Otras preguntas

3 units to the right of 8 answer
Which of the following best completes the list
In the story, "The Legend of Arthur and the Swords", Arthur is a main______ . a)character b)conflict c)plot d)theme
sino ang pinaka mayaamn sa buong pilipinas?​
here’s the question to my last post :) anyways
HELP !! Photosynthesis makes: a) Carbon b) Carbohydrate 33 c) Water > d) Light 36
What is the slope of a line that is parallel to the graph of 4x+2y=4
What are the 5 Health Related Components? A. Cardiovascular(Cardiorespiratory), Muscular Strength, Reaction Time, Flexibility, and Body Composition B. Cardiovas
What problem did Roosevelt hope to solve by his “court-packing” plan?
If anyone has done the edge acids and bases lab please help me it would be deeply appreciated