HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is not allowed
Which three lengths could be the lengths of the sides of a triangle? A) 6 cm, 23 cm, 11 cm B) 10 cm, 15 cm, 24 cm C) 22 cm, 6 cm, 6 cm D) 15 cm, 9 cm, 24 cm
Margarito opens a savings account with a deposit of 500 deposit and a simple interest rate of 5.6%if there are no deposits or withdrawals, How. Much money is in
Choose the correct ordered one
Describe the ways in which each of the following body parts excretes waste from your body. Lungs Skin Intestine Liver Urinary system
Jumlah tulang pada manusia dewasa adalah ..... A. 206 tulang rawan C. 206 tulang keras B.300 tulang rawan
How are the media most influential in determining what people think and care about?A.The media cover some issues and personalities more frequently, making them
An exponential function f(x) is reflected across the x-axis to create the function g(x). Which is a true statement regarding f(x) and g(x)? The two functions h
On a map, which imaginary lines run perpendicular to the equator? A. longitude B. latitude C. isobar D. contour
Equation to determine how many calories your body needs