barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Please help asap!What determines weather a metamorphic rock is foliated of non-foliated?The presence of absence of mineral crystalsThe number of remaining gas m
Describe the process of a protein leaving a cell, starting with mRNA leaving the nucleus through a nuclear pore.
The sun is about 93 million miles from the earth. Express this distance in scientific notation. A) 0.93 x 10^8 B) 9.3 x 10^7 C) 9.3 x 10^6 D) 93
What is the value of c? 4 units 5 units 6 units 07 units
I need help plz i need someone to make sure all my answers are right
Which document outlined the structure of the new government of the United States?
find the area. and explain step by step please.​
$5,000 is deposited today into a bank account. The account earns 7.5% per annum compounded half yearly for the first 6 years, then 7.8% per annum compounded qua
frank slept for 1/3 of the day on Thursday, on Friday he slept for 7/8 of the time he slept on Thursday. How many hours did frank sleep on Friday?
Theme of house taken over